Институтът по роботика при БАН като водеща национална научна институция, интегрирана в Европейското изследователско пространство провежда комплексни фундаментални и инженерни изследвания, доведени до иновационни технологии и изобретения, и обучава магистри и докторанти по роботика, мехатроника, сензорика и системи с изкуствен интелект. С разработките, експертната и проектната си дейност ИР е в полза преди всичко на националната индустрия и обществото като консултира държавни и неправителствени организации, фирми и предприятия в тези авангардни области на науката и технологиите. Институтът разпространява знания и умения по роботика, сензорика и мехатроника в средните училища чрез основаната от него за млади таланти РобоАкадемия. Институтът е сред инициаторите пред Европейския парламент за разширяване обхвата на приложение на роботиката и изкуствения интелект в обществените отношения чрез Европейската агенция по роботика. ИР-БАН е националният лидер по създадени изобретения с актив повече от 140 патента за последните години в доминиращата си част трансферирани като технологии във фирми и предприятия. В областта на инженерните науки на БАН цитиранията на неговите трудове надхвърлят 15 000. Проектната активност на института включва множество договори с ЕС, ОП, ФНИ, индустриални фирми и др. с икономически ефект повече от 6 000 000 лв.
Водещите изследвания на Института по роботика при БАН постоянно се развиват и обогатяват в съответствие със съвременните тенденции и постижения в роботиката, която понастоящем, съгласно ЕК и стратегическите перспективи на САЩ, Русия и Япония е най-динамично развиващата се област на науката и технологиите, като до 2040 г. 47% от индустрията в света ще бъде роботизирана. Приоритетите на ИР-БАН обхващат:
Специфичните критерии в АК на ИР-БАН са предложени, обсъдени и приети на онлайн заседание (2.12.2020 г. – 11:30 часа) на комисия назначена от НС на ИР-БАН в състав:
Промени в АК на ИР-БАН са направени на онлайн заседание на НС на ИР-БАН, Протокол № 6/ 13.10.2021 г., т.8:
Акад. Чавдар Руменин в Бизнес старт, 22.02.2018